O czasopiśmie

Historia czasopisma

W 1962 roku opublikowano pierwszy tom "Studiów i Materiałów Lubelskich" – rocznika Muzeum Lubelskiego (Muzeum Narodowego w Lublinie), w którym pracownicy mogli publikować rezultaty swoich badań, ale otwartego również dla autorów spoza Muzeum. W początkowych latach poszczególne roczniki poświęcone były jednej dziedzinie (Etnografia, historia sztuki), późniejsze tomy, począwszy od roku 1969 zawierały teksty dotyczące różnych dyscyplin związanych z muzealnictwem i ochroną zabytków.

Od 19 tomu (2016 roku) "Studia i Materiały Lubelskie" ukazują się w nieco zmienionym kształcie. Zawartość została zgrupowana w trzech działach, co ułatwi poruszanie się po treści tomu. Licząc na wyjście poza lokalne środowisko odbiorców, wprowadzamy główny dział problemowy, w którym zamieszczane są teksty oscylujące wokół jednego lub pokrewnych tematów i problemów. Mamy nadzieję, że pozwoli to przyciągnąć również autorów reprezentujących różne dyscypliny humanistyki i środowiska.

Jako czasopismo muzealne podejmujemy problemy ważne dla teorii i praktyki muzealnej, ale i te związane luźniej z tradycyjnym muzeum. Rola współczesnego muzeum w kulturze czy wręcz w przemyśle kulturowym, prowokuje do jego nowych definicji i dyskusji w gronie poszerzonym o przedstawicieli tych dyscyplin naukowych, którzy do tej pory na jego temat się nie wypowiadali.

Cel i zakres tematyczny

Celem „Studiów i Materiałów Lubelskich” jest publikowanie różnorodnych tematycznie i metodologicznie artykułów naukowych i popularnonaukowych z obszaru nauk humanistycznych i społecznych oraz prezentowanie materiałów istotnych dla tematyki muzealniczej. Nasze czasopismo stanowi forum, na którym głos zabierają zarówno początkujący, jak i doświadczeni naukowcy, muzealnicy i popularyzatorzy.

Działy

Tematy i problemy – artykuły recenzowane, Miscellanea – artykuły i materiały, Sprawozdania i recenzje z wydarzeń związanych z muzealnictwem, Wspomnienia

 

Paszport czasopisma w ICI Journals Master List

Wartość wskaźnika Index Copernicus Value (ICV) za rok 2022: 55.08
Punktacja Ministra Edukacji i Nauki: 70 (2023), 40 (2024)

Redaktor naczelny

Sekretarz redakcji

Zespół redakcyjny

ISSN: 0585-5276
eISSN: 2957-2142
10.61464

Wydawca
Muzeum Narodowe w Lublinie