Opublikowane: 2023-11-271

Przestrzeń publiczna Lwowa końca XIX wieku jako środek narodowej autoprezentacji (na przykładzie obchodów stulecia Konstytucji 3 maja i stulecia insurekcji kościuszkowskiej)

Beata Stagierowicz
Dział: Tematy i problemy
https://doi.org/10.61464/siml.32

Abstrakt

Artykuł prezentuje, w jaki sposób przestrzeń miejska Lwowa została w końcu XIX wieku wykorzystana do narodowej autoprezentacji. Rocznicowe obchody w roku 1891 oraz 1894 posłużyły do wykreowania przestrzeni, która przyczyniła się do kształtowania tożsamości wspólnoty pozbawionej własnej państwowości. Na podstawie opisów i relacji prasowych starano się zrekonstruować aranżacje przestrzeni, które odegrały istotną rolę w przygotowaniu obchodów narodowych. Analiza wszystkich elementów zastosowanych w celu kreacji przestrzeni miejskiej upoważnia do twierdzenia, że osiągnięta wówczas znakomita autoprezentacja narodowa była w XIX wieku ważnym przejawem kultury pamięci Polaków.

Słowa kluczowe:

przestrzeń, Lwów, wspólnota, naród, wystawa

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Stagierowicz, B. (2023). Przestrzeń publiczna Lwowa końca XIX wieku jako środek narodowej autoprezentacji (na przykładzie obchodów stulecia Konstytucji 3 maja i stulecia insurekcji kościuszkowskiej). Studia I Materiały Lubelskie, 25. https://doi.org/10.61464/siml.32

Cited by / Share